Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Ήττα του ΑΠΟΠ στην Λεμεσό.

Create: 11/12/2017 - 02:18

Την πρώτη του νίκη στην φετινή ΟΠΑΠ Basket League πέτυχε ο Απόλλωνας, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας του ΑΠΟΠ Πάφου με 68-61, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά μέχρι και με 16 πόντους στο σκορ, με τον ΑΠΟΠ να καταφέρνει στην πορεία να ισοφαρίσει το παιχνίδι και να πάρει προβάδισμα, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ενάμιση λεπτό πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν μόλις ένας πόντος. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γρηγόρης Παντούρης με 15 πόντους (1 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Με τρεις πόντους του Γκρεκ μπήκε στο παιχνίδι ο Απόλλωνας στο πρώτο λεπτό, για να απαντήσει ο ΑΠΟΠ μέχρι το 3’ με τέσσερις πόντους από τους Στυλιανού και Γουότερς (4-3). Μέχρι τα μισά της περιόδου η ομάδα της Πάφου πήρε προβάδισμα με 9-5, με τον Απόλλωνα να αντιδράει και με ένα σερί δεκατριών πόντων (έξι ο Παντούρης, τρεις ο Γκρεκ, από δύο οι Μαντοβάνης-Φίλερ) έφερε το σκορ στο 18-9. Δύο ακόμα πόντους σημείωσε για τους φιλοξενούμενους ο Άμπραμς πριν το τέλος της περιόδου (18-11).

Ισορροπημένα ξεκίνησε η Β’ περίοδος, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από τέσσερις πόντους έως το 11:50 και να φέρνουν το σκορ στο 22-15. Η διαφορά των επτά πόντων παρέμεινε μέχρι και το 15’ όπου ο Απόλλωνας ήταν μπροστά με 28-21. Στα επόμενα δυόμιση λεπτά οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά στους δέκα (34-24), ενώ συνέχισαν με την πολύ καλή τους παρουσία στο παιχνίδι, καταφέρνοντας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να είναι μπροστά στο σκορ με 40-26.

Με την έναρξη του Γ’ δεκαλέπτου ο Απόλλωνας φαινόταν πως έλεγχε το παιχνίδι, καταφέρνοντας μέχρι το 23’ να προηγείται με 48-32. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί έντεκα πόντων (πέντε ο Μίλλικεν, από τρεις οι Στυλιανού-Αρτίνο) μείωσαν στους πέντε την διαφορά (48-43) μέχρι το 26’. Στην συνέχεια ο Απόλλωνας σημείωσε δύο πόντους με τον Ολισεμέκα, με την ομάδα της Πάφου να απαντάει με άλλους επτά πόντους (τρίποντο ο Αρτίνο, από δύο πόντους οι Γουότερς-Μίλλικεν) ισοφαρίζοντας σε 50-50, στο τέλος της Γ’ περιόδου.

Ο Ολισεμέκα με κάρφωμα στο 31’ έκανε το 52-50 για την ομάδα της Λεμεσού, με τον Άμπραμς να απαντάει για τον ΑΠΟΠ με τρίποντο, φέρνοντας το σκορ στο 53-52 για την ομάδα της Πάφου. Οι γηπεδούχοι ήταν βελτιωμένοι όμως στην συνέχεια, πετυχαίνοντας οκτώ σερί πόντους (πέντε ο Μαντοβάνης, δύο ο Γκρεκ, ένα ο Παντούρης) με το σκορ να οδηγείται στο 60-53. Μέχρι το 38:15 ο ΑΠΟΠ κατάφερε να μειώσει στον πόντο την διαφορά (62-61). Έως το φινάλε του αγώνα οι γηπεδούχοι σημείωσαν έξι ακόμα πόντους (τρεις ο Γκρεκ, δύο ο Παντούρης, ένα ο Φίλερ) παίρνοντας την νίκη με τελικό σκορ 68-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 40-26, 50-50, 68-61