Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε ο Παφιακός

Create: 12/24/2017 - 16:39

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια  ο Παφιακός δεν τα κατάφερε στην Εσθονία και αποκλείστηκε από τη φάση των οκτώ τελικών του  Cev Challenge Cup Ανδρών. Οι Παφίτες έχασαν με 0-3 σετ  και  πλέον βλέπουν τις εγχώριες διοργανώσεις.

Πόντο – πόντο πήγαινε το πρώτο σετ στα αρχικά του στάδια με τους Εσθονούς να προηγούνται 04-03, αλλά το αύξησαν σε 06-03 για να διατηρήσουν το +3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ 08-05. Η ομάδα της Parnu πατούσε καλύτερα στη «Sports Hall» της ομώνυμης πόλης με τους «κόκκινους» να προηγούνται με 12-08 αφού η ομάδα μας έδειχνε να αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα.

Οι Παφίτες ανέβασαν ρυθμούς και μείωσαν σε 15-13 δείχνοντας ότι μπορούν να διεκδικήσουν το σετ. Το σετ ήταν σε γενικές γραμμές κλειστό με τους Εσθονούς να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα στο σετ 20-17. Oι γηπεδούχοι στα τελευταία στάδια του σετ ήταν πολύ καλύτεροι και ένα «μπλακ –άουτ» του Παφιακού έφερε σερί 02-05 για τους Εσθονούς που πήραν το σετ με 25-19 σε 27 λεπτά. Το 1-0 για την Parnu ήταν γεγονός. Για την ομάδα μας καλύτεροι ήταν οι Ντίας, Παπαδόπουλος και Οικονομίδης, ενώ πολύ καλός  στην υποδοχή ήταν ο Αντωνίου με οκτώ στις εννιά σωστές υποδοχές.

Το δεύτερο σετ άρχισε με τον ίδιο τρόπο όπως και το πρώτο με τους Εσθονούς να παίρνουν «ισχνό» προβάδισμα στο σκορ 04-03. Η ομάδα του Καμπερίδη ήταν αποφασιστική και κατάφερε να πάει στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ στο +2 06-08. Οι Εαθονοί όμως αντέδρασαν και πήραν ξανά προβάδισμα στο σκορ 14-11. Το δεύτερο σετ είχε τεράστιο ενδιαφέρον με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ 18-18 και 20-20. Το σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με τους «κόκκινους» να προηγούνται 23-22 σε καθοριστικό σημείο του σετ για να κερδίζουν τελικά με 25-23 σε 29 λεπτά. Το 0-2 σε βάρος του Παφιακού στην ουσία χάρισε την πρόκριση στη φάση των οκτώ τελικών του Challenge Cup στην Parnu και πλέον ο στόχος για τους Παφίτες ήταν η νίκη γοήτρου.

Απαλλαγμένες από το άγχος οι δυο ομάδες ξεδίπλωσαν τις αρετές τους στο τάραφλεξ του «Sports Hall» του Parnu με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 05-05 και 07 -07. Οι Εσθονοί ήταν στη συνέχεια καλύτεροι και προηγήθηκαν 12-09. Το 0-2 σε βάρος της ομάδας μας επέδρασε αρνητικά που βρέθηκε πίσω με 10-18.  Το 22-15 για τους Εσθονούς δεν άφηνε περιθώρια στους Παφίτες που έχασαν με 17-25 σε 25 λεπτά  και τον αγώνα με 0-3 σετ.

Στα αξιοσημείωτα ότι τον αγώνα σφύριξαν δυο γυναίκες. Η CEV όρισε ως πρώτο  διαιτητή  την Νορβηγίδα Έλεν – Μαρί Mπούρχειμ και  ως δεύτερη την Βόσνια Iβάνα Γκουστίν Μπαρτούλα.

PARNU VK(Α. ΚEEL): Λέππικ, Βάσκελις, Νάσσαρ, Πάλμαρ, Κίιλ, Σάαρ- Λίμπερο: Μάαρ.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ: (K.KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Ευσταθίου, Τοντόροβιτς, Ντίας, Παπαδόπουλος, Οικονομίδης, Ασπιώτης – Λίμπερο: Αντωνίου