Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Αλάνθαστη η ΠΑΦΟΣ FC

Create: 09/25/2016 - 16:56

Με έξι αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε σήμερα η δεύτερη αγωνιστική του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας με κύριο χαρακτηριστικό τις τέσσερις νίκες των φιλοξενούμενων.

Από τους γηπεδούχους μόνο ο ΑΣΙΛ επικράτησε, που έφτασε στους έξι βαθμούς σε ένα εξαιρετικό ομολογουμένως ξεκίνημα.

Η αυλαία άνοιξε χθες με το ισόπαλο 0-0 μεταξύ του ΘΟΪ Λακατάμιας με την ΕΝΑΔ.

Στα ντέρμπι του Σαββάτου η Ένωση νίκησε με 3-1 μέσα στην Αθηαίνου τον τοπικό Οθέλλο, ενώ Αγία Νάπα – Ολυμπιακός Ολυμπιακός έμειναν στο ισόπαλο 0-0.

Οθέλλος – ΕΝ Παραλιμνίου…1-3

Πρώτη νίκη για το συγκρότημα του Κώστα Καϊάφα, που πέρασε νικηφόρα από την Αθηαίνου.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 28’ με τον Ατόρνο και στο 42’ ο Αντώνης Κουμής ισοφάρισε σε 1-1 για την Ένωση.

Στο 84’ ο Θεόδωρος Ιωσηφίδης πέτυχε το 2 - 1 για την Ένωση και ένα λεπτό πριν από το φινάλε ο ίδιος ποδοσφαιριστής διαμόρφωσε το 3-1. Ο σκόρερ μπήκε αλλαγή στο 81ο λεπτό.

Ομόνοια Αραδίππου – Πάφος…0-1

Δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία για την φιλόδοξη Πάφο FC, που πέρασε νικηφόρα από την Αραδίππου και έβγαλε από το δρόμο της ένα πολύ δύσκολο εμπόδιο.

Στο 49’ ο Χαράλαμπος Δημοσθένους έδωσε προβάδισμα στην Πάφο που το διατήρησε μέχρι το τέλος.

Εθνικός Άσσιας – Αλκή…0-2

Ο έμπειρος Ανδρέας Παπαθανασίου στο 18’ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και στο 90’ ο Νουβεντρό πέτυχε το 2-0 για την Αλκή που έφτασε στους έξι βαθμούς.

Στους έξι βαθμούς και ο ΑΣΙΛ που νίκησε στην έδρα του με 2-0 την Ένωση Νέων Παρεκκλησιάς, πρώτη φετινή νίκη για τον Ακρίτα Χλώρακας.

Συνοπτικά ο απολογισμός της δεύτερης αγωνιστικής - πατώντας το αποτέλεσμα εμφανίζεται το φύλλο αγώνα: